sobota 30. března 2013

Havajská fastfoodová odysea - část 1. - Úvod

Havajská fastfoodová odysea - část 1. - Úvod
Havajská fastfoodová odysea - část 2. - A&W Restaurants
Havajská fastfoodová odysea - část 3. - Arby's
Havajská fastfoodová odysea - část 4. - Hank's Haute Dogs
Havajská fastfoodová odysea - část 5. - Jack in the Box
Havajská fastfoodová odysea - část. 6 - KFC
Havajská fastfoodová odysea - část 7. - McDonald's
Havajská fastfoodová odysea - část 8. - Taco Bell
Havajská fastfoodová odysea - část 9. - Popeyes
Havajská fastfoodová odysea - část 10. - Teddy's Bigger Burgers
Havajská fastfoodová odysea - část 11. - Wendy's
Havajská fastfoodová odysea - část 12. - Korejský bonus

Uznávám, asi málokdo jezdí na Havaj proto, aby debužíroval na jídle z amerických rychlých občerstvoven. Většinu lidí láká spíše nádherná příroda jako stvořená k pěším tůrám, úžasný oceán jen pobízející k surfování, šnorchlování nebo jen tak rozvalení se na krásných plážích. Ale když už několik let píšete blog s názvem Fast Food Žurnál a cílem vaší první cesty do Spojených států, mekky všeho rychlého a nezdravého jídla, je velkou shodou okolností zrovna až ten poslední 50. stát, tak by v tom byl čert, aby se to všechno nedalo nějak zkombinovat.Strávil jsem něco přes týden na Oahu, třetím největším a nejvíce zalidněném z Havajských ostrovů. Zároveň tom nejvíce turistickém a nejvíce komerčním, tedy zároveň tom, kterému se většina dobrodružných turistů s krosnou na zádech obloukem vyhne. Pro mě ovšem splňoval všechna kritéria. Koupání - ano. Hory a příroda - ano. Město a civilizace - ano. Hromada fast foodů - ano!

Nepředstavujte si to ale tak, že by na každém rohu byl nějaký zajímavý fast food, který v ČR nemáme. Nemám je spočítané přesně, takže to berte spíše jako takový subjektivní dojem, ale zatímco Starbucks, McDonald's nebo Subway jsou na každém rohu a Burger King nebo Taco Bell aspoň na každém druhém, tak ty ostatní už je třeba hledat minimálně na třetím. KFC je také zastoupeno hojně, ale do - z českého pohledu - méně probádaných vod se dostáváme až s Jack in the Box, burgerovým a sendvičovým řetězcem ze západu USA, který má na Oahu taky hromadu poboček.


Jenže to správnému fast foodovému fandovi samozřejmě nestačí, ten chce ochutnat ještě další! A tak přichází ještě před odjezdem na řadu Google, Google Maps, stránky jednotlivých řetězců a jejich vzájemná komparace ve snaze zjistit, jestli se na ostrově někde neschovává nějaká pobočka zajímavého menšího řetězce. A hlavně fungující, protože někdy i oficiální stránky uvádějí pobočky, které už byly zrušené.

Pak teprve zjistíte, že až mimo Waikiki (kde je drtivá většina hotelů a dovolenkujících Američanů) nebo dokonce celé Honolulu (hl. město) se skrývá pár poboček Wendy's, Arby's, Carl's Jr., Popeyes, Church's Chicken anebo jeden jediný zapadlý A&W Restaurant sdílející prostor s Long John Silver's. Přestože na testování pizzy jsem nakonec čas vůbec nenašel, mají tady samozřejmě Domino's, Papa John's i kdysi v Česku milovaný Little Caesar's!


Naprosto věřím, že většinu lidí nechávají výše zmíněné značky v klidu a stále budou fast food považovat jen za normální rychlou občerstvovnu a to, co znají doma z "Mekáče", ale pro člověka, který je už od mala fast foodovými restauracemi fascinován - a podotkl bych, že nejenom jídlem, ale vůbec celkovou atmosférou a image - to je jako octnout se v říši divů.

Samostatně stojící více či méně stylové baráčky, ohromné "soda fountains" s postmixy limonád typu Dr Pepper, Mtn Dew a hlavně root beer (Barq's od Coca-Coly nebo Mug od Pepsi), většinou postarší interiér, staromódněji (či fastfoodověji) vypadající menu, to všechno dává tušit, že tohle skutečně není fancy restaurace - na rozdíl od evropských poboček McDonald's, KFC nebo BK, které jsou nové, nablýskané a luxusnější než leckterá hospoda. Zkrátka má to svou atmosféru, kterou jste buď fascinováni, anebo naprosto nechápete, o čem mluvím. Přestože jsem vnitřky restaurací nefotil, na Flickru lze nalézt fotek spousty.


Že to jídlo je tučné a slané a nápoje kalorické? Jasně, já to vím. Ale právě proto je taky tak úžasně dobré a návykové, co si budeme nalhávat. Dalo by se to jíst pořád? Jasně že ne. Už po týdnu takřka fast foodové diety jsem pociťoval symptomy krásně popsané v dokumentu Super Size Me, takže věřte mi, že jsem rád zase zpátky doma u poloprádné lednice a místní fastfoodové "nudy".

V následujících článcích popíšu jednotlivé fast foody, které jsem navštívil, a pokusím se ukázat, že přeci jen není fast food jako fast food. Že v ČR existuje ohromné množství lidí, kteří do fast foodů chodí, o tom není pochyb, otázkou je, jestli někdo taky sdílí mé všeobecné nadšení pro celý fast foodový fenomén. Pokud ne, tak budoucí články berte třeba jako odstrašující příklad, kam nikdy v USA nevkročit. ;)

Na závěr přikládám ještě dle abecedy seřazený přehled všech zajímavých i běžných fast foodových řetězců, které jsem na Oahu objevil - jejich webové stránky si jistě sami bleskurychle v případě potřeby dohledáte. Je zajímavé, že zrovna třeba donutárna Krispy Kreme má jedinou havajskou pobočku na vedlejším ostrově Maui a Dunkin Donuts se do Tichého oceánu nepustili vůbec. Samozřejmě si to můžete vynahradit hromadou jiných smažených koblih, třeba portugalskými malasadas v pekárně Leonard's.

Burgerové a sendvičové řetězce
A&W Restaurants
Arby's
Burger King
Carl's Jr.
Hank's Heute Dogs
Jack in the Box
McDonald's
Quiznos
Subway
Teddy's Bigger Burgers
Wendy's

Smažená kuřata
Church's Chicken
KFC
Popeyes Luisiana Kitchen

Pizza
Domino's
Little Caesar's
Papa John's
Pizza Hut

Mexiko
Taco Bell
Taco del Mar

Sladké
Baskin-Robbins
Cinnabon
Dairy Queen
Dippin Dots

5 komentářů:

 1. Už se těším na pokračování. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Neuvazoval jsi o nejakem vetsim trip reportu, tzn. ne jen fast food besneni?

  Spousta lidi (vcetne me) to bere jako inspiraci a kazdej dalsi nazor na neco se hodi:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani neuvažoval, to by vyšlo najevo, kolik času jsem strávil ve fast foodech nebo spíš dojížděním za nima. :D

   Ale vážně, myslím, že popisu cesty samotné se mnohem lépe a s větším zaujetím věnují jiní, tak jim to v klidu přenechám. O fast foodech nikdo psát zaručeně nebude, takže to je ta mezera, kterou se snažím zaplnit já. :)

   Pokud bys ale chtěl něco konkrétního, tak rád popíšu/poradím.

   Vymazat
 3. ještě chybí třeba L&L Hawaiian Barbecue. Jinak super články!! díky

  OdpovědětVymazat