pondělí 22. dubna 2013

Havajská fastfoodová odysea - část 7. - McDonald's

Havajská fastfoodová odysea - část 1. - Úvod
Havajská fastfoodová odysea - část 2. - A&W Restaurants
Havajská fastfoodová odysea - část 3. - Arby's
Havajská fastfoodová odysea - část 4. - Hank's Haute Dogs
Havajská fastfoodová odysea - část 5. - Jack in the Box
Havajská fastfoodová odysea - část. 6 - KFC
Havajská fastfoodová odysea - část 7. - McDonald's
Havajská fastfoodová odysea - část 8. - Taco Bell
Havajská fastfoodová odysea - část 9. - Popeyes
Havajská fastfoodová odysea - část 10. - Teddy's Bigger Burgers
Havajská fastfoodová odysea - část 11. - Wendy's
Havajská fastfoodová odysea - část 12. - Korejský bonus

Původně jsem o McDonald's ani zvlášť článek psát nechtěl, protože jestli má nějaký fast food skutečně každý z nás takřka za rohem, jsou to právě "zlaté oblouky", takže proč se o tom nějak zvlášť rozepisovat. Důvodem je nakonec prostý fakt, že jsem do McDonald's na Havaji vyloženě plánoval vkročit jen jednou, ale nakonec jsem tam skončil třikrát... ale proč vlastně?


Jelikož můj přílet do ráje připadl zrovna na svátek svatého Patrika, přišlo mi jen vhodné si na něj připít. Čím že? No přeci zeleným jetelovým koktejlem! Shamrock Shake (shamrock = jetel) vytáhne McDonald's v USA vždycky na jaře okolo svátku irského patrona a je to docela zajímavý limitovaný produkt. Reakce na internetu jsou na něj různé, měl by chutnat vlastně mátově, protože jetel do něj samozřejmě necpou, ale někteří tvrdí, že chutná spíše "zeleně", protože přírodní máty asi moc nepotkal. Podle mě je naprosto skvělý. Taková ta umělá máta v něm lehce byla, ale jinak to byl parádní koktejl chuťově nejvíce připomínající asi mcdonaldovskou vanilkovou točenou vanilkovou zmrzlinu s bohatou porcí šlehačky navrchu. Jedinou výtku bych měl, že mi navrch nedali propagovanou třešničku.


Druhá návštěva McDonald's proběhla naprosto spontánně jednoho rána při čekání na otevření Údolí chrámů (pozn.: otevírají už v 8:30 a ne v 9:00, jak píšou na webu - kdybych to věděl, bylo by o návštěvu McD méně ;)). Jedna fajnová věc na McDonaldech v USA je ta, že mají zadarmo wi-fi, takže si takhle brouzdám venku před restaurací mezi nejnovějšími novinkami ze světa a narazím na článek svého oblíbeného jídelního experta Kenjiho ze Serious Eats. V něm popisuje svou vzácnou vášeň pro snídaňové sendviče z McD a přidává jeden zasádní tip. Zatímco anglické muffiny ho mají standardně, verze s biscuit (viz KFC) a McGriddle (takové palačinky) ne. O čem je řeč? O opravdickém vajíčku usmaženém hezky dokulata! V těch dvou dalších verzích pečiva je totiž standardem prefabrikovaná vaječná placka.

Celý vtip spočívá v tom, že na požádání dostanete zdarma místo té placky to vejce pravé, v hantýrce mcdonaldí pokladny je to "roung egg". Takže proč že jsem do toho Mekáče vlastně vkročil? Ano, protože se mi okamžitě na "Bacon, Egg & Cheese Biscuit with a round egg, please" začaly sbíhat sliny. Abych ale nezdržoval, za tu cenu asi 3,5 dolaru (fast foody, jako všechno jídlo, jsou na Havaji obecně dražší než na pevnině) mi to nepřišlo nijak úžasné. Vajíčko sice fajn, ale slanina ani sýr mu moc nesekundovaly a hlavně samotná biscuit nic moc. Takže se příště klidně spokojím s anglickými muffiny, co jsou v nabídce i u nás.


Havajský McDonald's má ale ještě jednu zvláštnost. Speciální místní snídaňové menu. To obsahuje na plastovém talířku kopu rýže, hromádku míchaných vajíček a - teď se připravte - opečené plátky Spamu a/nebo něčeho, čemu říkají "portuguese sausage". Vypadá to asi takhle (na talíři konkrétně takto):

 

Spam (lančmít v konzervě), který se na Havaji baštil ve velkém za 2. světové války místo čerstvého masa, je zde i po více než padesáti letech stále populární. Dalším extrémem tohoto fenoménu je výmysl japonských přistěhovalců - Spam musubi, plátek Spamu na kvádru rýže a to celé obalené v řase nori - najdete v každé správné večerce.

No a poslední, co jsem ochutnal, byl Haupia pie (foto), mcdonaldovská variace klasického havajského dezertu Haupia v podobě klasické taštičky, jak ji známe, ale se sladkou kokosovou - haupia - náplní. Na to, že kokos nemám moc rád, to nebylo vůbec zlé. Asi proto, že je to strašná slaďárna. A jako záchrana poté, co jsem večer smutně koukal na již zavřené dveře Cinnabonu, skutečně bodla.

1 komentář:

  1. Ne nadarmo mám u Nás v Čr v mdonald na prvních dvou místech snídaňové sednviče :-) Vepřový Mcmuffin Fresh a Bagetka Deluxe .. Opravdu toho bych se "Užrala" :-)

    OdpovědětVymazat