středa 19. června 2013

Havajská fastfoodová odysea - část 11. - Wendy's

Havajská fastfoodová odysea - část 1. - Úvod
Havajská fastfoodová odysea - část 2. - A&W Restaurants
Havajská fastfoodová odysea - část 3. - Arby's
Havajská fastfoodová odysea - část 4. - Hank's Haute Dogs
Havajská fastfoodová odysea - část 5. - Jack in the Box
Havajská fastfoodová odysea - část. 6 - KFC
Havajská fastfoodová odysea - část 7. - McDonald's
Havajská fastfoodová odysea - část 8. - Taco Bell
Havajská fastfoodová odysea - část 9. - Popeyes
Havajská fastfoodová odysea - část 10. - Teddy's Bigger Burgers
Havajská fastfoodová odysea - část 11. - Wendy's
Havajská fastfoodová odysea - část 12. - Korejský bonus

Wendy's, Wendy's, Wendy's. Třetí největší největší burgerový řetězec na světě (cca 7000 poboček) a přitom v Evropě prakticky neexistující. V Británii to s expanzí zkoušeli ještě minulém tisíciletí hned dvakrát, pokaždé neúspěšně. Jedna jediná pobočka se držela v příletové hale Terminálu 3 na letišti Heathrow, ale i ta v roce 2007 padla. Podle Wikipedie byly nějaké pobočky ještě do doby před deseti lety také v Řecku, Bulharsku, Španělsku, Itálii nebo Polsku, ale ty už jsou také pryč.  Ať už to Wendy's zkoušelo kde chtělo, vždycky po pár letech zase zavřelo krám. A tak je světě div se aktuálně nejbližší pobočka v Moskvě. Wendy's to zkouší znovu, ale tentokrát z východu. Bylo by fajn, kdyby se jim to protentokrát konečně povedlo.


Každopádně, v USA samozřejmě není větší problém na baráček s copatou holčičkou v logu narazit a ochutnat, jaké zhruba dobroty to začal zakladatel Dave Thomas připravovat v roce 1969 v Columbusu, Ohiu. A na Havaji se řetězci daří nejspíše také, protože tam zrovna otevírali minimálně jednu novou pobočku.

Osobně jsem skončil v jedné u dálnice, kde zrovna probíhala obědová "rush hour". Do drive thru vedla fronta kolem celého baráčku a i vevnitř se davy lidí dožadovali typických hranatých plátků masa, kterými se Wendy's odlišuje od konkurence (anebo něčeho jiného z klasické fastfoodové nabídky hovězího, kuřecího - slaného, sladkého).


Po týdnu diety, která již byla víceméně představena v předchozích dílech jsem neměl pražádnou chuť na slazený nápoj, a tak jsem si sestavil menu sám z jednotlivých položek. Jeden Dave's Hot 'n Juicy Double, nejmenší porci hranolek (čistě pro otestování) a malou misku chili, protože to se jen tak v hamburgerových fast foodech nevidí.

K vlajkové lodi z nabídky - klasickému burgeru s hranatými plátky masa, sýrem, salátem, rajčaty, okurkami, cibulí a majonéze s kečupem - se váže zajímavá historka. Využití jména zakladatele společnosti v názvu těchto burgerů neznamená, že jsou stále stejné a skvělé už přes 40 let - naopak! Jde o výsledek dvouletého snažení Wendy's vylepšit své předchozí klasické burgery. Na trh byly Dave's Hot 'n Juicy uvedeny v roce 2011 a hlavní změna spočívá v tom, že maso je o 40% tlustší (ale stále hranaté, stále čerstvé, nikdy nemražené), kyselé okurky jsou vroubkovaně krájené a bulka je otoustovaná na másle. A kvůli těmto změnám musela každá restaurace nainstalovat nové vybavení do kuchyně v hodnotě 10-20 tisíc dolarů. Někteří franchistanti tuto podmínku do stanoveného data nesplnily, a tak je vedení zažalovalo. Výsledek těchto soudních pří neznám, ale vylepšené burgery šly podle plánu do prodeje a za chvíli vyjde najevo, proč to zmiňuji.


Doufám, že je to trochu patrné i z fotky, ale každopádně: Dave's Hot 'n Juicy Double je zatracený fešák. A co je ještě lepší - chutná skvěle! Stejně jako Sirloin Cheeseburger v Jack in the Box ukazuje, jak má vypadat a chutnat správný fast foodový burger toho nejklasištějšího typu. Masa je dost, chutná jako hovězí, je relativně šťavnaté a přitom z něj netečou hektolitry tuku jako v Burger Kingu. Sýr ho krásně doplňuje, klasická americká tavená klasika. Ale co bych do fast foodu asi běžně neřekl je to, že zelenina byla skutečně čerstvá. Na fotce je vidět jen salát a kus cibule, ale věřte mi, že i zbytek oblohy byl fantastický. Takže co na něm bylo špatně? Ta krásná měkoučká fastfoodová bulka byla studená jak psí čumák!


Normálně bych takovou věc třeba i reklamoval (kdy jindy se do Wendy's zase dostanu, že?), ale jak už jsem říkal, byl tam pekelný frmol a navíc - už mi objednávku zvorali na počátku, když mi omylem dali jakýsi kuřecí burger. Takže podruhé se mi k výdeji obleženému hladovými strávníky skutečně nechtělo. Nabízí se několik vysvětlení studené bulky: 1) můj burger byl doděláván nějak narychlo a nikdo ji neotoustoval, 2) nikdo jí neotoustoval, protože majitel pobočky nekoupil specializované toustovače a tutlá to před vedením, anebo 3) asi nejlogičtější vysvětlení, že otoustovaná byla, ale někde dlouho ležela a naprosto vychladla. Vespod se sice ohřála od masa, ale nahoře zůstala studená. Tak jako tak, škoda, škoda, škoda, mohl být dokonalý!

Co se hranolek týče, to je taky jedna z věcí, které Wendy's v posledních letech měnili, a odlišují se od konkurence nejvíc asi tím, že jsou se slupkou a solené mořskou solí. Tedy kdyby je v tom obědovém frmolu nezapomněli osolit. Ach jo. Takže zase se zvednout a dojít si pro kapsle se solí. Ještě že je tam vedle kečupu vůbec mají. Jinak to byly standardní křupavé hranolky, nic zvláštního, ale dobře provedené.

A na závěr chili. Poctivé, masové, fazolové, rajčatové. Nevím, jestli ho čerstvě vaří, ohřívají z plechovek anebo rozmrazují, ale chutnalo vážně dobře a určitě by přišlo vhod hlavně v nějakých chladnějším klimatech. :) V základu je naprosto nepálivé, ale od toho jsou dodatečné pytlíčky s tekutou pálivou omáčkou přesně vyladěnou pro potřeby chili. Jeden pytlík = lehce pálivé, dva pytlíky = tak akorát, tři pytlíky pro skutečné ostré chili pojídače. Obsluha vám vydá, kolik si požádáte. A přihodí také pár pytlíků slaných krekrů.

Navzdory všem těm zmatkům v přípravě a ve výdeji mě ve Wendy's celkově skutečně chutnalo. A nejen proto, že je to zase fast food, který je pro nás Evropany naprosto nedostupný. Přeju jim, ať se jim podaří díky novým produktů zase dostat do hry a trochu zavařit McDonaldu a Burger Kingu, ať ten fastfoodový svět není tak jednotvárný.

P.S. Tímto dílem jsem doprobral veskrze všechny fast foody, které jsem na Havaji navštívil, ale ještě připravím závěrečný bonus, jehož přesná podoba ještě není známa, ale určitě bude plný dalších havajsko-amerických jídelních zajímavostí.

1 komentář: